Nové divadlo v Nitre vzniklo v máji 2016 z dramaturga, režiséra, scénického výtvarníka a piatich herečiek, dlhoročných a signifikantných umeleckých osobností Starého divadla Karola Spišáka v Nitre.
Prvú inscenáciu uviedlo 10. júna 2016 na Hideparku v Nitre. Od septembra 2016 svoju činnosť presunulo do priestorov Domu Matice slovenskej v Nitre. Vytvorilo 6 inscenácií pre malých, mladých i dospelých divákov: Kúpalisko, Kozliatka a vlk, Anna Franková, 4 ženy na konci sveta, Pinocchio a Cisárove nové šaty, odohralo 160 predstavení pre 15.000 divákov. Jeho činnosť z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Ministerstvo spravodlivosti SR a Nitriansky samosprávny kraj, pričom dotácia na jedného diváka Nového divadla bola cca 2,70 Eur z verejných zdrojov SR.
Okrem Nitry sa Nové divadlo predstavilo v Malackách, Bratislave, Senci, Modre, Zelenči, Žiline, Banskej Bystrici, Brezne, Kremnici, Banskej Štiavnici a v Martine. Produkcie Nového divadla, ktoré pracujú, rovnako s živou hudbou, pohybom, hercom, bábkou, predmetom a výtvarným znakom, sa predstavili na Medzinárodnom festivale europských regiónov v Hradci Králové, Medzinárodnom festivale WTF v Liberci, Medzinárodnom festivale Palm Off Fest 2017 v Prahe, Festivale židovskej kultúry Olomouc, Medzinárodnom festivale Kremnické gagy, Kremnica, SR, Medzinárodnom festivale Amplión v Banskej Štiavnici, Medzinárodnom festivale POHODA, Trenčín, a prestížnych festivaloch Dotyky a spojenia, Martin, festivale v Zálesí, Bábková Žilina, Žilina, Divadelnej chalúpka v Brezne.
Za svoju činnosť bolo Nové divadlo ohodnotené troma nomináciami na ceny Dosky – Lucia Korená za najlepší ženský herecký výkon, Šimon Spišák za najlepšiu réžiu a Nové divadlo za najlepšiu inscenáciu – Anna Franková. Vo finále získala cenu Dosky za rok 2017 Lucia Korená za najlepší ženský herecký výkon. Za inscenáciu Kúpalisko získalo Nové divadlo cenu Zlatého gunára v oblasti divadla a kabaretu.
online website builder