ďakujeme našim partnerom za podporu

O nič nejde ( teda väčšine ) 

Prvá interaktívna improshow, o malých činoch, ktoré menia svet.
Divadelný tvar plný improvizácie, hier a humoru pre divákov posledných ročníkov generácie Z , teda od 14 rokov.

Témou tejto improshow je aktivizmus*. Nejde o žiadne veľké gestá. Ide o aktivizmus* každého dňa. O malých veciach, ktoré menia svet. Svoju účasť prisľúbili najznámejší aktivisti, známy influencer, milovník pizze a rýchlych áut a najstabilnejší génius na svete.

Inscenáciou chceme motivovať dospievajúcich ľudí od 14 rokov k aktivizmu* v tom najlepšom zmysle slova, k intenzívnemu presadzovaniu pozitívnych cieľov z presvedčenia či osobnej motivácie v rôznych oblastiach života. Našim cieľom je prispieť k formovaniu iniciatívnej občianskej spoločnosti, ktorá svoje vnútorné mechanizmy využije k sebahumanizácii. Cítime, že aktuálnosť tejto témy umocňuje súčasná spoločenská situácia, doznievajúca globálna pandémia a vojnový konflikt v našej blízkosti.

*Aktivizmus, z latinského slova activus – „činný, aktívny“ aj my definujeme ako činnú účasť na verejnom dianí. 

Mobirise

Dramaturgia a produkcia: Veronika Gabčíková
Hudobná dramaturgia: David Benedek
Scéna, kostýmy a dramaturgická spolupráca : Daša Krištofovičová

Osoby a obsadenie :
Kristian Baran, Ľuba Dušaničová alebo Agáta Spišáková, Michaela Dzamková, Lucia Korená alebo Katarína Petrusová, Ivan Martinka

Svetlo: Jakub Jánsky
Zvuk: Boris Turaz
Správa instagramu a hlasovanie: Natália Častová

Grafika propagačných materiálov: Peter Jánsky
Fotografie: Collavino


Napísali o našej incenácii

mloki.sk
mynitra.sme.sk

režisérka a autorka textu

Silvia Vollmann

Mobirise

Vyštudovala bábkarskú réžiu a dramaturgiu na VŠMU v Bratislave. Inscenáciou s prvkami dokumentárneho divadla Hola, Madrid! (2013) zaujala divadelnú verejnosť a bola nominovaná na cenu Dosky v kategórii Objav sezóny. Venuje sa autorským projektom, najmä pre mladé publikum: budbabkar.(2015) Chlap(c)i (2014; Štúdio 12 Bratislava), Jasne, v pohode (2016; Mestské divadlo Žilina) alebo HOAX (2018; Divadlo Andreja Bagara, Nitra). V pražskom Divadle X10 pohostinsky naštudovala hru Kryptogram (2020) dramatika Davida Mameta.

Od sezóny 2017/2018 je umeleckou šéfkou olomouckého Divadla na cucky, kde vytvorila autorské inscenácie Můj BF (2015), MATE (2016), Jsem do tebe (2018), 1993 (v koprodukcii s bratislavským Divadlom DPM; 2018) a Zatrolleno (2020).

Venuje sa aj tvorbe pre detského diváka. Hosťovala na renomovaných slovenských bábkarských scénach - Bábkové divadlo Žilina, Bábkové divadlo v Košiciach a Bratislavské bábkové divadlo. V období medzi rokmi 2015-2020 externe pracovala pre RTVS (Rozhlas a Televíziu Slovenska) na tvorbe zábavno-vzdelávacích programov pre deti a mládež. V súčasnosti externe pracuje pre Televíziu Markíza ako junior kreatívny producent pre postprodukciu a venuje sa doktorandskému štúdiu na katedre réžie DF VŠMU. 

environmentálna aktivistka

Greta Tintin Eleonora Ernman Thunberg  


„Verím, že jeden človek môže niečo zmeniť.“ 

Mobirise

Je švédska environmentálna aktivistka známa svojím študentským štrajkom pred švédskym parlamentom za zvýšenie aktivizmu proti klimatickým zmenám.

Fotografia Grety obletela prvýkrát svet, keď sa ako 15-ročná 20. augusta 2018 postavila pred švédsky parlament s jednoduchou a dnes už ikonickou ceduľkou s nápisom „Skolstrejk för klimatet“ (Školský štrajk za klímu ). Zaumienila si, že tam protestne zotrvá až do parlamentných volieb, ktoré sa konali o tri týždne neskôr a požadovala, aby sa po historicky najteplejšom lete v krajine vláda konečne zaoberala klimatickou zmenou.

Osobným príkladom vtedy inšpirovala dnes už globálne hnutie Fridays For Future (Piatky za budúcnosť), ktoré sa postupne uchytilo v 161 krajinách vrátane Slovenska a stala sa milovaným i nenávideným, no predovšetkým nepochopeným symbolom ekologického aktivizmu mládeže.

23. septembra 2019 Gréta Tumberg oslovila zhromaždených svetových vodcov na samite OSN o klíme, ktorý sa konal v New Yorku a obvinila ich, že ukradli jej sny a jej detstvo nečinnosťou v súvislosti so zmenou podnebia. Nedávno vydala s vyše 100 vedcami Knihu o klíme. Za menej ako 5 rokov verejného pôsobenia sa dostala do pozície, keď je takmer nemožné nemať na ňu názor. Mnohým ekologicky cítiacim ľuďom jej priamočiara odvaha imponuje. Iní ju považujú za zmanipulovanú zaostalú hračku v rukách zelenej lobby.

Prezident USA Donald Trump reagoval na jej prejav na Twitteri. „Vyzerá ako veľmi šťastné mladé dievča tešiace sa na jasnú a nádhernú budúcnosť! Aký pekný pohľad!" Z kontextu však vyplýva, že Trump, známy popieraním klimatických zmien a odstúpením od Parížskej dohody zaväzujúcej štáty obmedzovať emisie skleníkových plynov po roku 2020, svoje komentáre myslel ironicky.

Podobne ako napríklad Elon Musk či kedysi Albert Einstein alebo Isaac Newton, má Gréta Thunberg diagnostikovaný Aspergerov syndróm. Ide o celoživotnú a neliečiteľnú poruchu autistického spektra, ktorá sa prejavuje narušením v oblasti sociálnej interakcie, komunikácie a vzorcov správania. Greta aspergera označila za svoju superschopnosť a vďaka diagnóze vraj dokáže lepšie rozpoznať keď ľudia klamú.

bojovníčka za vzdelávanie dievčat

Malála Yousafzai  


"Ak jeden muž môže zničiť všetko, prečo to nemôže zmeniť jedno dievča?"

Mobirise


Malála ako 11 ročná začala anonymne  uverejňovať denník o živote školáčky v pakistanskom údolí Swat za vlády Talibanu. Tým začala svoj boj za vzdelávanie dievčat.

V roku 2009 Taliban nariadil zatvorenie všetkých dievčenských škôl. Zároveň sa pakistanská armáda snažila získať kontrolu nad územím údolia Swat. Malála musela aj s rodinou utiecť z obliehaného mesta a jej škola zostala v troskách. Keď sa bezpečnostná situácia zlepšila a vrátili sa domov, Malála a jej otec Ziadín, ktorý sám viedol dievčenskú školu, sa napriek nebezpečenstu a hrozbám pokračovali vo vzdelávaní dievčat. Taliban v roku 2012 zaútočil na školský autobus a vážne zranil Malálu spolu s dvoma s ďaľšími dvoma dievčatami. 

Malála, je dnes bojovníčkou za vzdelávanie dievčat, spoluzakladateľkou Malálinho fondu a členkou Krízového výboru pre vzdelávanie mladistvých. Fond zriadil osobitný veľvyslanec OSN pre globálne vzdelávanie Gordon Brown, ktorý na základe súčasných trendov odhadol, že všetky dievčatá budú navštevovať školu až v roku 2086, a nie v roku 2015, ako sľubujú miléniové rozvojové ciele.

„Islam povoľuje dievčatám vzdelávať sa. Je povinnosťou a zodpovednosťou každého človeka, chlapca alebo dievčaťa, aby získal vzdelanie a vedomosti," hovorí Malála.

OSN sa v rámci globálnej iniciatívy "Vzdelanie na prvom mieste" rozhodla vyhlásiť 12. júl, deň Maláliných narodenín, za Deň Malály, ktorý deťom vytvráras priestor postaviť sa za svoje právo na vzdelanie.

V roku 2014 sa Malála stala spolunositeľkou Nobelovej ceny za mier, ktorú jej udelili „za boj proti útlaku detí a mládeže a za presadzovanie práva na vzdelanie pre všetky deti". Stala sa teda najmladšou laureátkou Sacharovovej aj Nobelovej ceny v dejinách.

Peniaze, ktoré získala pri udeľovaní Nobelovej ceny za mier, použila na založenie dievčenskej školy v jej rodnom meste v pakistanskom kraji Šangla. Škola bola slávnostne otvorená v marci 2018. 

Malálin fond podporuje najmä pedagógov v regiónoch, v ktorých väčšina dievčat nenavštevuje strednú školu, získava finančné zdroje a bojuje za politické zmeny potrebné na to, aby mohli všetky dievčatá dokončiť strednú školu, posilňuje hlasy dievčat a zdieľa ich príbehy.


aktivistka za rovnoprávnosť afroameričanov v USA

Thandiwe Abdullah


"Oslobodenie černochov je o oslobodení všetkých utláčaných ľudí."

Mobirise


Spomína si, že už keď mala šesť rokov, išla so svojou matkou do Oaklandu v Kalifornii, protestovať proti  zabitiu Oscara Granta v roku 2009.

Thandiwe vyrastala v rodine aktivistov a jej matka ju už ako dvojročnú začala brávať na protesty Black Lives Matter (Na čiernych životoch záleží ).  Čoskoro si však Thandiwe uvedomila, že ona a jej súrodenci sú jedny z mála detí na týchto stretnutieach.  "BLM bola založená na princípoch otvorenosti voči rodinám a myšlienke, že komunita vychováva dieťa," povedala pre magazín Seventeen. "Ale moji súrodenci a ja sme boli v podstate jediné deti ktoré vychovávali." Thandiwe sa teda rozhodla  vytvoriť odnož organizácie BML zameranej na deti. A tak sa zrodil BLM Youth Vanguard ( Na čiernych životoch záleží - predvoj mládeže) . Odvtedy Thandiwe, Youth Vanguard a ďalší mladí ľudia v okolí Los Angeles bojujú za ochranu študentov LA. Podarilo sa im odstrániť  náhodné prehladávania batohov "farebných" študentov z Los Angeles  a teraz pracujú na úplnom odstránení školskej polície z kampusov.

aktivista za práva transrodových ľudí

Schuyler Bailar


"Vaša identita vás nemusí obrať o veci, ktoré máte radi a pre ktoré ste nadšení." 

Mobirise

Schuyler Bailar, bol prvým transrodovým plavcom, ktorý súťažil v mužskom tíme. Do promócie v roku 2019 (štyri sezóny ) plával za mužský tím Harvardu. Jeho posledné výkony ho dokonca zaradili medzi 15 najlepších plavcov vo svojej kategórii.

Baylar mala úspešnú kariéru už pred vysokou školou, keď sa zúčastnila na olympijských hrách mládeže. Vo veku 10 rokov sa zaradila, ešte ako dievča, medzi 20 najlepších 15-ročných plavcov v Spojených štátoch. Dnes je svetovo známym infuencerom, ktorý na sociálnych sieťach uverejňuje príspevky o rodovej identite, rasizme a  o postavení transrodových ľudí v športe.„Ľudia útočia na transrodové deti,“ hovorí o nedávnej vlne zákonov , ktoré znemožňujú týmto deťom športovať. „Nezáleží na tom, či ide o  o výkonnostné rozdiely alebo niečo podobné; sú to deti. Myslím si, že ľudia na to zabúdajú a dehumanizujú  ich, ako keby boli hrozbou pre šport, ale nie je to tak. Sú to len deti. Len deti, ktoré chcú hrať futbal. Sú to len deti, ktoré chcú behať po trati.“


bývalý prezident Spojených štátov amerických

donald trump


„Ľudia ma milujú. A viete čo, bol som veľmi úspešný. Každý ma miluje.“

Mobirise

Donald Trump, je americký politik, ktorý v rokoch 2017 až 2021 pôsobil ako 45. prezident Spojených štátov amerických. Pred vstupom do politiky bol podnikateľom s nehnuteľnosťami a televíznou celebritou.

Donald Trump kandidoval v Prezidentských voľbách v roku 2016 za Republikánsku stranu, kde zvíťazil nad demokratickou nominantkou Hillary Clintonovou. Stal sa najstarším prvozvoleným prezidentom USA a prvým prezidentom bez predchádzajúcej vojenskej služby alebo politickej skúsenosti.

V prezidentských voľbách v roku 2020 ho porazil demokrat Joe Biden, svoju porážku však nepripustil. Výsledky volieb sa pokúsil zvrátiť nepravdivými tvrdeniami o volebných podvodoch, tlakom na vládnych úradníkov, hromadením desiatok neúspešných právnych sporov a marením dôstojného prevzatia prezidentského úradu. Počas sčítania volebných hlasov 6. januára 2021 Trump vyzval svojich stúpencov, aby pochodovali na Kapitol - sídlo Kongresu, na ktorý potom títo zaútočili a prinútili Kongres k dočasnej evakuácii. Výsledkom  tejto udalosti bolo 5 mŕtvych ľudí. Následne ho snemovňa reprezentantov obvinila z podnecovania  vzbury, čím sa stal jediným prezidentom Spojených štátov, ktorý bol dvakrát ústavne obžalovaný.


kráľ toxickej maskulinity

Andrew Tate 


"Ženy by mali zavrieť hubu, mať deti, sedieť doma, byť ticho a variť kávu."

Mobirise

Je bývalý americký kickboxer, kontroverzný bývalý súťažiaci reality show Big Brother  a sexistický mizogýn, ktorý zneužíva ženy na  prostitúciu.

Počiatočnú popularitu  medzi krajne pravicovými kruhmi mu priniesli jeho vystúpenia v online programe Stephena Bannona - InfoWars. V polovici roka 2022 sa stal všeobecne známym a v júli ho už vyhľadávalo na Googli viac ľudí ako Donalda Trumpa a COVID-19.

Tate si získal pozornosť za svoje tweety opisujúce jeho názor na to, čo sa kvalifikuje ako sexuálne obťažovanie v prípadoch  Harveyho Weinsteina. A  za tweety že obete sexuálnych útokov si za ne môžu sami.

Vyhlásil, že ženy „patria do domácnosti“, že „nevedia šoférovať“ a že sú „dané mužovi a patria mužovi“a že muži uprednostňujú randenie s 18-ročnými a 19-ročnými dievčatami, lebo je pravdepodobné, že mali sex s menším počtom mužov.

V decembri 2022, keď sa už skrýval, Tate oslovil tweetom klimatickú aktivistku  Gretu Thunberg  v ktorom vychvaľoval svoje autá s vysokými emisiami uhlíka a požiadal ju o e-mailovú adresu, aby jej poskytol viac informácií. Thunberg odpovedala e-mailovou adresou „smalldickenergy@getalife.com“. Táto výmena tweetov si získala značnú pozornosť na Twitteri, pričom Thunbergovej odpoveď sa  stala jedným z najpopulárnejších tweetov vôbec.

Pomocou fotografií ktoré Tate zverejnil počas komunikácie s Gretou ho zadržala 29. decembra 2022 polícia v Rumunsku. Zadržali ho na základe obvinenia Interpolu z obchodovania s ľuďmi, opakovaného znásilňenia a zosnovania organizovanej zločineckej skupiny. 

Start your own site - Try it