free web page software

Pinocchio

Pinocchio je drevená bábka, ktorú vystrúhal osamelý dobrák majster Geppetto z veľmi čudného polena... A ktorá, sa chce stať človekom. 

C. Collodi – I. Martinka

Pinocchio 

Autorský projekt Ivana Martinku na motívy svetoznámeho rozprávkového príbehu C.Collodiho Pinocchio o tom, ako sa z obyčajnej bytosti stáva naozajstný človek. (Alebo nemožné ihneď a zázraky na počkanie.)


Vznik inscenácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia


Carlo Collodi sa narodil ako Carlo Lorenzini 24. novembra 1826 v Toskánsku vo Florencii. Väčšinu detstva strávil v meste Collodi, kde sa narodila jeho matka. Matka bola dcérou farmára a otec bol kuchár. Mal desať súrodencov, ale sedem ich zomrelo už v mladom veku. Počas talianskych vojen za nezávislosť v rokoch 1848 a 1860 Collodi slúžil ako dobrovoľník v toskánskej armáde. Jeho aktívny záujem o politické dianie sa prejavil v založení satirických novín Il Lampione v roku 1853. Tieto noviny však boli zakázané, preto v roku 1854 začal vydávať druhé noviny, Lo scaramuccia („The Controversy“). Lorenziniho literárny debut sa uskutočnil v roku 1856. Vydal hru „Gli amici di casa“ a parodického sprievodcu Un romanzo vo vapore. V roku 1856 začal Collodi intenzívne pôsobiť aj v iných politických novinách ako Il Fanfulla. V roku 1875 vstúpil do oblasti detskej literatúry prekladom francúzskych rozprávok od Perraulta. V roku 1880 začína písať svoje najznámejšie a najúspešnejšie dielo Storia di un burattino, tiež nazvaný Le avventure di Pinocchio (Dobrodružstvá Pinocchia), ktoré bolo vydávané každý týždeň v Il Giornale per i Bambini - prvých talianských novinách pre deti. Lorenzini zomrel vo Florencii v roku 1890. Je pochovaný v bazilike San Miniato al Monte.

Dramaturgia: Veronika Gabčíková

Hudba a scénický zvuk: Martin Geišberg

Spolupráca na ideovom riešení a výrobe scény a kostýmov: Markéta Plachá 


Libreto, scéna, kostýmy, bábky a réžia: Ivan Martinka


Hlas víly: Andrea Ballayová 

Vnútorný hlas Pinocchia: Ivan Martinka


Produkcia: Veronika Gabčíková a Veronika Moravčíková

Technická spolupráca: Jakub Jánsky, Ivan Vnuk a Šimon Spišák


Foto: Collavino

Osoby a obsadenie:

Ľuba Dušaničová
Filip Hajduk a.h.

Lucia Korená
Katarína Petrusová
Agáta Spišáková

Za pomoc pri výrobe ďakujeme: Klára Jediná, Júlia Solivajsová, Rehák, Laura Černáková, Veronika Verešová, Lenka Olejárová, Barbora Kotryová, Andrea Križanová, Táňa Šulíková, Martin Blizniak, Filip Hajduk, Dagmar Cvečková

2. sezóna 2017 / 2018, 5. premiéra Nového divadla,

Bábková inscenácia pre deti od 5 rokov.


I. premiéra 15.októbra 2017 o 16.00 hod., Dom Matice Slovenskej v Nitre

II. premiéra 28. októbra 2017 o 18.00 hod., Dom Matice Slovenskej v Nitre